יום שלישי, 9 באוקטובר 2012

האם להאמין לבתי הדין ששקיימים היום?

ערכאות גויים
הרב שלמה אבינר שליט"א - הופיע בעיתון מקור ראשון
כמה רבנים מערערים על מידת הצדק שנעשה בבית משפט. פסק הדין, שמתבסס כמעט לחלוטין על עדויות מפי המתלונן עצמו, הוא חסר לדעתם את תשתית הראיות הנדרשות כדי להאשים אדם בעברות כאלו.
הרב שלמה אבינר אומר: "האם להאמין לבית המשפט בנדון שלנו, התשובה – לא תמיד. כל דבר שבית המשפט מחליט אינו נכון, אבל גם לא כל דבר שהוא מחליט נכון". בדבריו הביע הרב אבינר הסתייגות ממערכת המשפט הישראלית ככלל, ובפרט מדרישותיה בתחום הראיות. "אמות המידה של בירור האמת הן לא אמות מידה חמורות כמו שיש אצלנו, שצריך ראיות מאוד חזקות ולא אומדנא (הערכות)... כשיהודים שופטים לפי משפטי הגויים זה נקרא ערכאות של גויים... ובמקרה שלנו בכלל: שופט אחד גוי, אז זה בכלל ערכאות של גויים לגמרי".
"מערכת המשפט הישראלית היא מערכת חוקית ממוצא גויי. נכון שצריך שתתקיים מערכת חוקית בינתיים, כדי שלא תיווצר אנרכיה. אבל אנחנו שואפים למשהו אחר, ההסתמכות על המערכת הקיימת היא הכרחית וחיונית, אך יש לראות בכך עדות לסבלנות שיש לנו לתהליכים היסטוריים וחברתיים, אך בשום פנים ואופן לא לפשרנות או לוויתור. הכלל 'דינא דמלכותא דינא' המאפשר הסתמכות על משפטי המדינה נכון רק כל עוד אין חלופה מעשית, נותרת השאיפה ליישם את חוקי התורה גם במשפ הפלילי".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה